Külçe altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın, gümüş ve tüm ziynet altınlar hem güvenilir hem de hızlı kargo avantajları ile NadirGold’da!

Gram Altın Ne Zaman Üretilmeye Başladı?

· 4 dk 6 sn okuma

Gram Altın Ne Zaman Üretilmeye Başladı?

Keşfedildiği günden bu yana güzelliğin, gücün, saflığın ve başarının sembolü olmuş nadir zenginliklerden biri olan altının doğal güzelliği onu haklı bir şekilde değerli kılmakta ve aynı zamanda dünyanın en avantajlı metali olarak değerlendirilmektedir. İyi bir elektrik iletkeni olmasının yanı sıra kararmayan yapıya sahip olduğundan oksitlenme yapmaz. Kırılmadan işlenebilen altın, dövülebilir ve şekillendirilebilir bir madendir. 

 

 

Altın aynı zamanda bir para birimi ya da parasal varlık olarak da düşünülebilecek yatırımlardan biridir. Yakın zamana kadar dünya çapındaki birçok para birimi altın tarafından destekleniyordu. Altın standardı uzun süredir terk edilmiş olmasına rağmen altın, ekonominin çalkantılı zamanlarında dahi zenginliği korumak için ‘’güvenli liman’’ olarak çok etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

 

 

2012-2013 yıllarında altın fiyatlarının yükselmesi ile birlikte halk, gramajı daha düşük ve fiyatı daha uygun olan ürünlere ilgi göstermeye başlamıştır. Bu ilginin sonucunda gram altın ilk ne zaman çıktı? sorusunun cevabı olarak 2016 yılında gram altın, yarım gram altın, yarım çeyrek gibi yeni altın çeşitlerinin piyasaya çıkarıldığı söylenebilir. 2016 yılında halka ulaştırılmaya başlanan ve tescilli olan gram altının saflığının 1000 üzerinden değerlendirilmesine milyem denilmektedir. 24 ayar gram altın %99.9 saflıktadır ve milyem değeri 999,9’dur. 2016 yılında gram altın ilk çıkış fiyatı 102 TL bazında seyrederken 2016 sonlarına doğru fiyat artışı yaşayarak 131 TL bazına gelmiştir.

 

 

Nadir Metallerden Altının Tarihi

Altın; Romalılar, Mısırlılar ve diğer erken dönem uygarlıklarının eski zamanlarında keşfedildi ancak insanların bu nadir bir metal olarak değerlendirilen altınla ilk kez ne zaman ve nerede temasa geçtiği konusunda çok fazla anlaşmazlıklar bulunuyor. Eski Mezopotamyalılar tarafından altının keşfedildiği ve dünyanın ilk altın takılarından bazılarının yapımında kullanıldığı dönem MÖ 2600'lerdir. Bin yıldan uzun bir süre sonra MÖ 1223'te ise Mısır firavunu Tutankhamun'un mezarını inşa etmek için altın kullanılmıştır. 

MÖ 700'de ilk altın sikkeler üretilmiş ve altının sonsuza kadar para kavramıyla iç içe olma yolunda ilerlemesi sağlanmıştır. MÖ 564 yılı içerisinde Lidya Kralı Kroisos, altın arıtma tekniklerini geliştirmiş ve ilk uluslararası altın para birimini kurmuştur. Romalılar daha sonra Yunanlıların madencilik teknolojisini geliştirerek altın bulma olanaklarını genişletmeye devam etmişlerdir. Modern zamanlara yaklaşırken, 1300'de değerli metallerin kalitesini tespit etmek ve doğrulamak için ilk damgalama sistemleri Londra'da kurulmuştur. 

 

 

Modern Ekonomide Altının Önemi

Dünya üzerinde biriken tüm altın, yıldızların patlaması ve asteroitlerin çarpışması sonucunda oluşmuş ve zamanla dünyaya yolunu bulmuştur. Altın, yeryüzündeki en değerli metallerden ve en nadir doğal minerallerden biridir. Saf altın; parlak, sıcak sarı, şekillendirilebilir ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Sertleştirmek için gümüş, bakır, platin, paladyum ve çinko gibi metallerle alaşımlı hale getirilmektedir. Birincil kullanımı mücevherat olup aynı zamanda finans, elektronik, bilgisayar, dişçilik, tıp, havacılık, cam yapımında, ödül ve statü sembolleri olarak da kullanılmaktadır.

 

 

Tüm merkez bankalarının önemli miktarda uluslararası altın rezervine sahip olması küresel ekonomi için hayati önem taşır. Altın, diğer maddelerle bazı özellikleri paylaşsa da çeşitli nedenlerle kesinlikle diğerlerinden ayrılır. Dünya Altın Konseyi'ne göre; "Altın iş çevrimlerindeki dalgalanmalara daha az maruz kalıyor, tipik olarak daha düşük oynaklık sergiliyor ve finansal baskı zamanlarında önemli ölçüde daha sağlam olma eğiliminde."

 

 

Finansal birikim ve hediyelik olarak tercih edilebilen gram altın, ilk çıktığında ağırlık ve ayar bakımından problemlerle karşılaşabileceği düşünülmüştür. Bütün altınların binde 2’lik ayar toleransı ile üretildiği söylenmiştir. 1 kilogram altın içerisinde bulunan saf altın cevheri ayar olarak belirtilmektedir. 22 ayar gram altın ilk çıktığında ne kadardı sorusu için ilk gram altın ne zaman çıktı sorusunun cevabına dönmek gerekir. 2016 yılında başlayan üretim ve satış değerlerine bakıldığında gram altın 102 TL ve 130 TL civarında seyrettiği gözlenmektedir. 

 

 

 

Makaleyi Paylaş
 • Aynı gün ücretsiz kargo
  Aynı gün ücretsiz kargo

  Hafta içi saat 16.00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün kargoda,

 • Hesaba Altın Havale
  Hesaba Altın Havale

  Verdiğiniz siparişin has altın karşılığı anında altın hesabınızda,

 • Üst Düzey Kalite
  Üst Düzey Kalite

  Yüksek kaliteli ürünler, NadirGold sertifikası,

 • Güvenle alışveriş yapın
  Güvenle alışveriş yapın

  3d secure ve 256 bit SSL şifreleme kullanarak güvenli ödeme,

 • Sigortalı Gönderim
  Sigortalı Gönderim

  Alışverişleriniz tüm Türkiye'ye sigortalı kargo ile gönderilir.